Blogy

Recenzie a recenzný program v marketingu knihy

A ako s ním StorPic pomôže

Knihy sú jedným z produktov, kde sú recenzie a názory ich čitateľov jedným z najdôležitejších vodítok, podľa ktorých sa noví čitatelia rozhodujú, či sa danú knihu kúpia, či sa začítajú do novej série, ale preskočia k inému titulu.

Nedostatok recenzií je vážnou prekážkou, ktorú musí vydavateľ prekonať, aby presvedčil svojho potencionálneho čitateľa.

Ak beriete svoje vydavateľstvo vážne alebo pracujete na marketingu knižných titulov, viete, aké dôležité je mať recenzie svojich kníh na Martinuse, Gorile či iných "mienkotvorných" online kníhkupetvách. A to je len prvý krok... 

Nasledujú ďalšie spôsoby, ako zviditeľniť knihu. Každý z nich vám StorPic pomôže recenzentovi zadať, automaticky skontrolovať, sledovať splnenie podmienok, odmeniť a celý proces zopakovať akýmkoľvek množstvo kníh a spolupracujúcich recenzentov.

Ako využiť StorPic pre recenzný knižný program

Pri definovaní podmienok vášho recezného programu môžete využiť všetky nasledovné možnosti alebo ich akúkoľvek kombináciu.

 • Hviezdičky na online kníhkupectvách predávajú aj v kamenných predajniach  Čitateľ je pri rozhodovaní, akú knihu začne čítať, výrazne ovplyvnený pozitívnymi rezenziami. Dokonca i negatívne recenzie, ktoré sú kvalitne napísané, častokrát iného čitateľa presvečia, že práve "toto" je ten titul na ďalšie večery. Knihu si môže zakúpiť aj v kamennom kníhkupectve, ale iba na online kníhkupectve sa dopracuje k väčšiemu počtu názorov na knihu.
   
 • Knihomoli a knihomoľky s vlastnými blogmi vedia ovplyvniť ďalších "zažraných" čitateľov

  Podrobne napísaná recenzia s kvalitnými fotografiami, osobným príbehom knihomoľov s vlastným knižným blogom je vždy trefa do čierneho.

  Knižný nadšenci sa veľmi radi delia o svoje zážitky s knihou. Mnohokrát sú to nielen čitatelia ale aj skúsenejší pisatelia či dokonca autori. A medzi svojimi priateľmi majú ďalších čitateľov. A tí ďalších. Najobľúbenejšie knižné blogy majú aj niekoľko stovák sledovateľov. Myslíme, že význam získavania takýchto recenzií a blogov na rôznych blogových platformách a súkromných weboch knižných recenzentov, je jasný každému vydavateľovi.

  Je možné, že vaše vydavateľstvo práve takýto recenzný program pre bloggerov už poskytuje. Ak nie, určite by malo, pretože vaša konkurencia tak veľmi pravdepodobne už robí.
  .
 • Sociálna sieť - miesto odporúčaní a rozhodovania sa

  Sociálne siete so svojimi algoritmami ovlyvňujú, čo ich uživatelia na svojich stenách vidia a často znemožňujú firemným stránkam s tisíckami ťažko získaných sledovateľov zobraziť nový obsah, novú knihu na stenách svojich priaznivcov. Jediným spôsobom, ako dostať facebookovský príspevok pred oči už aj získaných sledovateľov vašej FB stránky je ... zaplatiť za reklamu.

  Recenzný program manažovaný StorPicom môže mať vo svojich podmienkach, že recenzent uverejní recenziu a odkaz na ňu na svojej profilovej stene. Splnenie tejto podmienky vieme skontrolovať bez nutnosti manuálneho prechádzania desiatkami profilov a stien. Takýmto spôsobom oslovíte sa dostanete priamo na súkromnú stenu čitateľov.
   
 • Spätné odkazy na stránku knihy či vydavateľstva

  Recenzné blogy je možné využiť aj ako zdroj cenných spätných odkazov na vaše stránky, zvýšiť tak ich relevantnosť a vylepšiť pozíciu vo vyhľadávaní vášho titulu na Google.

  Blogy recenzetov je možné využiť blogy na zadanie presnej sekvencie slov, ktoré chcete, aby sa spájali s vašou knihou. Takto zložité podmienky je manuálne ťažko skontrolovať. Storpic to samozrejme zvládne bez vašej pomoci.
   
 • Recenzie na stránke vášho vydavateľstva

  Ak ponúkate túto možnosť na svojej stránke, je dobré si ju zahrnúť do podmienok recenzného programu, ktoré si nastavujete vo vašom profile
   
 • Vybrané knižné recenzné portály

  Podľa oblastí, ktorých sa váš titul dotýka je možné a vhodné si vybrať ďalšie špecializované intrenetové stránky, kde spomenutie knižného titulu hio pomôže dostať do povedomia širšej odbornej verejnosti.

  Pri definícii recenzného programu môžete zadať akúkoľve stránku, na ktorej chcete, aby bola recenzia uverejnená a StorPic splnenie tejto podmienky skontroluje.

Koľko času venovať manažovaniu knižného recenzného programu

Veľkosť vydavateľstiev či vydavateľských dómov na Slovensku sa pohybuje od niekoľkých titulov ročne až po až po desiatky či k stovkám blížiacich sa kníh a knižných sérií rôznych zameraní za rok. 

Každý vydaný titul je potrebné uviesť na trh a s pribúdajúcim množstvom titulov sa často stáva, že niektoré ustupujú do marketingového úzadia. Je to pochopiteľné.

Ekonómiu takého programu si spolu prejdeme v ďalšom článku - Náklady na knižný recenzný program.

Ďalšie blogové príspevky

Náklady na knižný recenzný program

Kalkulujete a rátate s nákladmi na marketing v cene knihy? Jednou z položiek tejto kategórie...

Pridať komentáre